full screen background image

BİYOGRAFİ


İLHAN ÖDEN

1958 yılında Nazilli'de doğdu.Ailesi Rumeli kökenlidir. Meslek lisesi torna tesviye bölümünü bitirdikten sonra 2 yıl Işık Mühendislik Yüksek Okulu Makine Bölümü'ne devam etti.

Dönemin zor koşulları yüzünden öğrenimini yarıda bırakıp Nazilli Sümerbank Basma fabrika’sının Makine Bakım Ünitesinde çalışma hayatına atıldı.

Voleybola 20 yıl sporcu ( Nazilli SÜMERSPOR), Antrenör (POLİS MES.YÜK.OK.) ve hakem (AYDIN BÖLGE) olarak hizmet verdi. Resim , Minyatür heykel , ağaç oymacılığı ile ilgili çalışmalar yaptı. Ağız armonikası , flüt, mandolin ve gitar çalmayı hep kendi çabalarıyla öğrendi.Amatörce akvaryum ve özellikle Japon balığı üretimiyle uğraştı. Nazilli Basma fabrikasının özelleştirme kapsamında kapatılması nedeniyle 2001 yılı Ocak ayında 42 yaşında emekli olmak zorunda kaldı.
Emeklilik günlerini değerlendirmek için kendine uğraşılar ararken Ney’in büyüsüne kapıldı . Bu konuda kendisine yardımcı olacak kimse olmadığından , kitaplardan ve Internet üzerinden araştırmalar yaparak çalışmalarına başladı . Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Klasik Türk Musikisi Korosu şef'i Neyzen Timuçin Çevikoğlu'nun web sayfasından aldığı bilgilerle ve Internet üzerinden yazışarak Ney yapımını öğrendi.

Yöresinden güçlükle bulduğu kamışlardan ilk neylerini yaparak 2001 yılı Haziran ayında icra çalışmalarına başladı . Kısa zamanda dinleyenlerin beğenisini kazanacak düzeyde icra örnekleri sunmayı başardı. El işlerindeki maharetini Ney yapımında değerlendirip ve Dijital akort programları kullanarak Ney'ler yaparak günlerini değerlendiriyor. teknik kapasitesini geliştirmek, çevresine NEY'i tanıtmak ve sevdirmek için çalışıyor.

Evli ve Tuğba, Mediha, Onur' adlarında üç çocuk babası olan İlhan Öden emeklilik yaşamına yepyeni bir anlam katan bu konuda hizmet veren, katkısı olan herkese teşekkür eder.


NAZiLLi 2008