full screen background image


Ney doğal malzemeden yapıldığı için bakteri ve mikroorganizmalara karşı korunmasızdır. Eğer bakım ve kullanım şartlarına uygun hareket edilirse uzun yıllar neyzene hizmet eder.
YağlamaYeni alınan ney üflenmeden önce hemen yağlanmalıdır,yağlama yemeklik sıvı yağların herhangi biriyle olabilse de genelde fındık,mısırözü,badem ve susam yağı önerilir.Bu yağlardan herhangi biri çok fazla eskitilmeden birkaç defa üst üste kullanılabilir.

Yeni ney almış neyzen adayı üfleme ve ses çıkarma heyecanıyla yağlamayı geciktirmede bunun sonucunda tamamen savunmasız durumdaki ses kutusu içi deliği çürüme tehlikesiyle karşı karşıya kalmaktadır.
En iyi yağlama yöntemi yağ haznesi yapıp neyi bu hazne içerisine tamamen sokup süzdürmek şeklindedir.Ama tek neyi olanlar ney altına bir tepsi koyup ses kutusu tarafından birkaç damla yağ damlatarak döndürerek neylerini yağlayabilirler.Bunu streç film sararak yapanlar veya delikleri tıpa benzeri şeylerle kapatıp içine yağ dolduranlarda vardır. Herkes kendine en uygun yöntemi zamanla bulacaktır..